چگونه در زندگی با خواسته‌هایمان هماهنگ باشیم؟

dreams

 

برای رسیدن به جواب “چگونه در زندگی با خواسته‌هایمان هماهنگ باشیم؟” ابتدا بایستی عدم هماهنگی در زندگی را شناسایی کنیم.

چگونه عدم هماهنگی در زندگی را تشخیص دهیم

 ناهماهنگی بین رؤیاها و عادت‌های روزانه شما، ممکن است خیلی کوچک و ظریف باشد. نشانه‌های این ناهماهنگی همیشه به صورت افسردگی، بیماری یا نگرانی و اضطراب نیست.

 شاید شما این ناهماهنگی را به صورت همراهی مزاحم در کنار خود احساس کنید. این همراه، پیوسته در گوش شما هشدار می‌دهد که چیزی را فراموش کرده‌اید.

شاید این موضوع اندکی پیچیده به نظر برسد، اما با کمی دقت می‌توانید به این ندای درونی توجه کنید که به شما می‌گوید، شما رسالت بزرگی دارید و شیوه زندگی‌تان با دلیل و انگیزه‌ای که برای تحقق آن خلق شده اید، هماهنگ نیست.

تا زمانی که به این ندای درونی توجه نکنید و از خواب غفلت بیدار نشوید، این زمزمه درونی آنقدر به شما یادآوری می‌کند، تا شما مجدداً به آرامش و هماهنگی اولیه خود بازگردید.

 

برای درک مطالب فوق، شما ترازویی را در نظر بگیرید که دو کفه دارد، یک کفه آن به دلیل سنگین بودن در پایین قرار دارد، در صورتی که کفه دیگر سبک است و در بالا قرار گرفته است.

این ترازو مانند الاکلنگی است که یک کودک چاق و یک کودک لاغر روی آن می‌نشینند. در این حالت، کفه سنگین‌تر، که تعادل و هماهنگی ترازو را به هم می‌زند، همان کودک چاق است.

 

کودک چاق نمایانگر کارهای روزمره و عادت‌های شما می‌باشد. مکانی که در آن اقامت دارید، افرادی که با آن‌ها رفت و آمد می‌کنید، کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنید، فیلم‌هایی که تماشا می‌کنید و موضوعاتی که در مورد آن‌ها به بحث و بررسی می‌پردازید، همه اینها کارهای روزمره شما را تشکیل می‌دهند.

عدم هماهنگی زمانی به وجود می‌آید که این کارها برای آفرینش زندگی خاص و ویژه‌ای که شما در رؤیاهایتان برای خود در نظر گرفته‌اید، مفید و سودمند نباشند. زمانی که این کارها و عادت‌های روزانه سودمند نباشند، باعث ایجاد ناهماهنگی در زندگی‌تان می‌شوند و شما این ناهماهنگی را تا حدودی، در زندگی خود، احساس خواهید کرد.

 

نارضایتی در زندگی، باعث ایجاد ناهماهنگی و عدم آرامش می‌شود. شما با احساس آزاردهنده عدم رضایت، سردرگم می‌شوید و احساس می‌کنید که نمی‌توانید از این احساس بیهودگی رهایی پیدا کنید.

احساس نارضایتی و سردرگمی، آرامش شما در خواب‌تان را از بین می‌برد، ندای باطنی شما حتی در خواب هم به شما هشدار می‌دهد که برای هدف خاصی آفریده شده‌اید.

 

اما پس از بیدار شدن، شما دوباره همان رفتارها و عادات قبلی خود را تکرار می‌کنید. رؤیاهای شما می‌خواهند که، در زمان بیداری و درحالی که مشغول بدخلقی و بحث و جدل با دیگران هستید، هوشیار باشید.

زیرا در دنیای واقعیت‌ها شما آن چنان از خودتان ناامید هستید که سعی می‌کنید با خالی کردن عصبانیت‌تان بر سر دیگران، خود را از فشارها رها سازید.

 

ناهماهنگی و عدم تعادل در زندگی، علت اصلی تمام این مشکلات و نارضایتی ها در زندگی هستند. شاید در زندگی به مرحله ای برسید که به خودتان صدمه بزنید و به دنبال درمان پزشکی یا سایر شیوه های درمانی برای ناراحتی اعصاب و مشکلی که به آن افسردگی می‌گویند، باشید و ممکن است که به مرور زمان بیشتر عصبانی و بدخلق شوید و به طور دائم دچار ناراحتی هایی مثل: سردرد، سرماخوردگی، بی خوابی و… شوید.

 

هرچه مدت زمان بیشتری را در حالت ناهماهنگی سپری کنید، اشتیاق و تلاش برای زندگی آرام، در درون شما کاهش می‌یابد. در این شرایط، کارهای روزمره، بیش تر از گذشته، برای شما یکنواخت می شوند و حس هدفمندی و شور و شوق در شما ضعیف می شود، به طوری که اعضای خانواده و سایر نزدیکانتان متوجه روحیه نامناسب شما می‌شوند.

در این شرایط خیلی زودرنج می شوید و بدون هیچ دلیلی از دیگران عیب جویی می‌کنید. اما اگر با خودتان صادق باشید، در واقع، همان رؤیاها و آرزوهای بزرگی را که مدت های زیادی به آن‌ها فکر می‌کردید، با گذشت زمان به دست فراموشی سپرده‌اید.

زمانی که با چنین مشکلات و علایمی روبه رو می‌شوید، بهتر است که بررسی کنید و ببینید که چه نوع انرژی‌ای زندگی شما را از هماهنگی و تعادل خارج کرده است و چرا شما دچار ترس و نگرانی و وحشت هستید.

 

آیا می دانید که ترس و وحشت تعادل و هماهنگی در زندگی را از بین می‌برد؟

اما لازم است که به این نکته اشاره شود که شما تنها کسی هستید که می‌توانید ترازوی زندگی خود را به حالت تعادل بازگردانید. در این جا به ابزارهایی اشاره می‌شود که به شما کمک می‌کنند تا به زندگی هماهنگ‌تان بازگردید و یا به عبارتی در زندگی خود به آرامش برسید.

 

اندیشه‌هایی که ممکن است متجلی شدن رؤیاهای شما را غیرممکن سازند

آرزوی شما برای باشکوه بودن و باشکوه زندگی کردن جنبه‌ای از انرژی معنوی شما می‌باشد.

برای اینکه در این بخش از زندگی خود هماهنگی ایجاد کنید باید انرژی اندیشه‌ها و افکارتان را با آرزوها و رؤیاهایتان هماهنگ کنید. انرژی ذهنی شما، آنچه را که به آن فکر می کنید جذب می‌کند. اگر به یأس و ناامیدی فکر کنید، یأس و ناامیدی را جذب خواهد کرد.

زمانی که شما با خود می‌گویید:

کاری از دست من ساخته نیست، زندگی‌ام پر از مشکل است و من انسان ناموفقی هستم»، همین امور را جذب خواهید کرد. به عبارتی این موارد، مانعی هستند برای دستیابی به آرزوهای متعالی شما.

 

هر اندیشه ای که همراه با ناامیدی باشد، باعث یأس و ناامیدی می‌شود. هر زمان که فکری درباره مشکلات و گرفتاری‌های خود در موقعیتی نامناسب در سر می‌پرورانید و مدام در فکر آن مشکلات هستید، در حقیقت با این کار از کائنات می‌خواهید که مشکلات و گرفتاری‌های بیشتری را برای شما ایجاد کند.

مهم‌ترین وسیله برای رسیدن به هماهنگی و آرامش این است که شما بدانید، تنها خود شما مسؤول ایجاد ناهماهنگی بین رؤیاها و آرزوهای خود با زندگی روزمره‌تان هستید.

 

 شما می‌توانید با قدرت اندیشه خود، هماهنگی جدیدی خلق کنید و از کائنات بخواهید که فرصت‌های بیشتری را در اختیارتان بگذارد.

 زمانی که به چنین کاری مبادرت می‌کنید، متوجه می‌شوید که با وجود این که در زندگی واقعی محدودیت‌هایی وجود دارد، دنیای تصورات شما هیچ حد و مرزی ندارد.

برقراری هماهنگی و توازن در زندگی

 هدف از بیان این اصل آن است که بین رؤیاها و عادت‌های خود هماهنگی و تعادل به وجود آورید. ساده ترین راه این است که افکار و اندیشه‌هایی که بر حسب عادت در ذهن می‌پرورانید را تشخیص دهید.

سپس بیاموزید که افکار و اندیشه‌های خود را به گونه‌ای که با رؤیاها و آرزوهای شما هماهنگ باشند، تغییر دهید.

با توجه به مطالب فوق، امکان دارد این سؤالها برای شما مطرح شوند: رؤیاهای شما چه هستند؟

چه انگیزه‌ای در درون شما وجود دارد که هنوز از بین نرفته است؟

چه شعله ای در اندیشه ها و رؤیاهای شما وجود دارد؟

 

حتی اگر چنین شعله‌ای بسیار ضعیف و کم نور باشد، باز هم باید به آن توجه داشت، حتى اگر از نظر دیگران پوچ و بی معنا باشد. اگر می خواهید بین عادت‌ها و رؤیاهای خود هماهنگی ایجاد کنید، باید انرژی‌ای را که صرف رؤیاهای خود می‌کنید، تغییر دهید.

اگر در زندگی تان هماهنگی و توازن وجود ندارد، به این علت است که با صرف انرژی خود برای عادت‌هایتان، به آن‌ها اجازه داده‌اید که چگونگی زندگی شما را مشخص کنند و بر زندگی‌تان تسلط داشته باشند.

 

در مراحل اولیه رسیدن به هماهنگی و توازن در زندگی‌تان، متوجه این نکته می‌شوید که: شما آن چیزی را به دست می‌آورید که درباره آن می اندیشید.

 حال چه آن را بخواهید و چه نخواهید. به جای اندیشیدن به موانع و سختی‌های دستیابی به رؤیاهایتان به خودتان قول دهید که فقط به رؤیاهای خود و آن چیزی که می‌خواهید فکر کنید، نه به سختی‌ها و دشواری‌های رسیدن به آرزوها و رؤیاها.

 

رؤیاهای خود را اولویت‌بندی کنید و سعی کنید که رؤیاها و آرزوهای خود را در ذهن‌تان مجسم کنید. به این ترتیب رؤیاهای شما می توانند انرژی لازم را جذب کنند.

افکار و اندیشه های شما، در اصل انرژی ذهنی شما محسوب می‌شوند. اندیشه‌ها و افکار شما مانند جریانی از انرژی عمل می‌کنند که از طریق آن می‌توانید آرزوهایتان را جذب کنید.

 

شما باید به این نکته توجه داشته باشید که این جریان انرژی را در اموری که تمایل و اشتیاقی به آن ها ندارید، صرف نکنید، حتی اگر احساس می‌کنید که گرفتار عادت‌های خود هستید. جسم شما ممکن است تحت تأثیر عادت های قدیمی، در برابر تغییر مقاومت کند اما در این زمان، اندیشه ها و افکار شما دچار تغییر و تحول شوند و با رؤیاهای تان هماهنگ شوند.

 

لوییزا می آلکت ، نویسنده قرن نوزدهم، این نکته را به شیوه‌ای زیبا بیان کرده است:

در دوردست‌ها، در زیر نور خورشید رؤیاهای من می درخشند. شاید من به آن‌ها نرسم اما می‌توانم آن‌ها را پیدا کنم و زیبایی‌شان را ببینم،‌آن‌ها را باور کنم و تلاش کنم که به جایی بروم که آن‌ها مرا به آن سمت می‌برند.

 

با توجه به جملات خانم آلکت که به این مورد اشاره می‌کند که: «می‌توانم آن‌ها را پیدا کنم» و «آن‌ها را باور کنم»، به نظر می‌رسد که تصمیم گرفتن برای ایجاد هماهنگی و توازن بین عادت‌ها و رؤیاهای شما امکان پذیر باشد. این واژه‌ها و عبارت‌ها نوعی منبع انرژی در زندگی ما هستند.

به جای تمرکز کردن بر موقعیت فعلی یا موضعی که یک عمر به شکل عادت به آن پرداخته‌اید و خود را به آن مشغول کرده‌اید، روش خود را تغییر دهید و دقت کنید و با چشم بصیرت به اطراف‌تان نگاه کنید و آنچه را که می‌بینید با اعتقادی راسخ باور کنید.

 

زمانی که این گونه فکر کنید، کائنات با شما همکاری می‌کند و درست همان چیزی را به سوی شما می‌فرستد که به آن فکر می‌کنید و آن را باور دارید. البته همیشه این طور نیست که این کار بلافاصله اتفاق بیفتد.

اما وقتی که هماهنگ کردن افکارتان را شروع می‌کنید، قدم اول را برای رسیدن به هماهنگی و آرامش برداشته اید.

 

چگونه عادت کنیم که افکارمان با رؤیاهایمان هماهنگ و همسو باشند

think and dreams

اسکار وایلد می‌گوید: «همه ما در محرومیت هستیم، اما عده‌ای از ما به ستارگان نگاه می‌کنند.»

این جمله، نمونه‌ی کاملی از این مفهوم است که، افکار و اندیشه‌های خود را به صورتی هماهنگ و همسو کنید که مطابق با همان هدفی باشد که شما احساس می‌کنید برای رسیدن به آن هدف به دنیا آمده‌اید.

اندیشه ای مانند «قصد دارم که مکانی برای کمک به کودکان محروم بسازم»، در واقع پیامی است برای کائنات. اگر دقیقا احساس کنید که برای هدف خاصی به دنیا آمده‌اید، پس شما باید انرژی لازم برای رسیدن به این هدف خاص را فراهم کنید.

 

اصلا اهمیتی ندارد که شرایط زندگی شما به چه صورت باشد. زمانی که در صدد رسیدن به این هدف تلاش می‌کنید، وضعیت مالی کنونی شما موضوع مهمی نیست.

اگر اطرافیان شما افرادی بدبین و منفی باف هستند، نباید شما را تحت تأثیر قرار دهند، و شما را در راه رسیدن به هدف‌تان و جذب آرزوهای‌تان دچار تردید کنند.

هنگام هماهنگ کردن زندگی خود با رؤیاهایتان، باید زندگی خود را متحول کنید. متحول کردن زندگی یعنی از انرژی عالم معنویت کمک بگیرید.

 

 متحول کردن زندگی، در حقیقت به معنای هماهنگ کردن رویاهای شما با انرژی معنوی جهان خلقت است. شما برای هماهنگ شدن با انرژی معنوی باید تا آنجایی که می‌توانید به آن شبیه شوید.

برای این کار باید با همه‌ی  وجود، سعی کنید شرایطی را جذب کنید که دلخواه‌تان باشد. فقط با اندیشیدن به چنین توانایی و قدرتی می‌توانید آن را به دست آورید.

این جمله را آنقدر بخوانید تا کاملا در ذهن شما ملکه شود. شما تا زمانی که این اندیشه را در ذهن داشته باشید که «کمک به کودکان محروم برای شما ممکن نیست، با این ذهنیت نمی‌توانید امکانات لازم را برای کودکان محروم فراهم کنید.

 

حتی اگر شما در محدودیت و فقر باشید، باز هم باید به ستارگان نگاه کنید. به عبارت دیگر، سعی کنید که افکار متعالی و بزرگی را در ذهن خود بپرورانید و افکاری که فقر را جذب می‌کنند رها کنید.

شما زمانی به هماهنگی و آرامش می‌رسید که این افکار را در ذهن خود تأیید کنید: «من اطمینان دارم، من آن را آرزو می‌کنم، من به زودی به آرزویم می‌رسم، هیچ چیز نمی‌تواند مانع کار من شود، هیچ موضوعی برای غمگین کردن و عصبانی کردن من وجود ندارد.»

 

این هماهنگی، دنیای اطراف شما را کاملا دگرگون می‌کند. کائنات براساس قانون جذب عمل می‌کند. شما در نهایت به این نتیجه می‌رسید که کائنات برای جذب انسان‌های مناسب، سرمایه‌های مورد نیاز و وقوع اتفاقات و رویدادهای خوب، با شما همکاری می‌کند تا رؤیاهای شما به واقعیت برسند.

 

اگر با این افکار و اندیشه هماهنگ شدید که شما شایستگی دارید تا از دنیای معنویت کمک بگیرید، بدین ترتیب باعث می‌شوید که کاملا این رخداد روی دهد.

شما از هماهنگی با منشأ هستی و انرژی معنوی لذت خواهید برد و با این کار، دیگر از شرایط شکایت نمی‌کنید و احساس ناامیدی و ناکامی به شما دست نمی‌دهد، و بسیار پرانرژی و فعال می شوید! می دانید چرا؟ به دلیل این که با سرچشمه‌ی هستی هماهنگ هستید و با افکار و اندیشه‌های خود آنچه را که نیاز دارید، جذب می‌کنید.

 

اگر شما با سرچشمه هستی هماهنگ نشوید، از شرایط شکایت می‌کنید و دچار ناامیدی و نگرانی می‌شوید و انتظار دارید که بدترین اتفاق‌ها برای شما روی دهد.

همین منطق هماهنگ کردن انرژی رؤیاهایتان با عادت‌های روزمره زندگی، درباره همه امور زندگی به کار می‌رود، نظیر: پذیرفتن بچه‌ای به فرزندی، خرید ویلا، دستیابی به شغل مورد علاقه، رسیدن به پولی که شما را از بدهکاری رها کند، شرکت در دوی ماراتن…

 

اگر شما این موارد را مشخص کرده و آن‌ها را در رؤیاها و آرزوهای خود تصور کنید، آن‌ها را به دست خواهید آورد. شما باید انرژی خلاق درونی خود را، یا به عبارتی همان افکارتان را با رؤیاها و آرزوهای خود هماهنگ و همسو کنید.

باید به جای اندیشه‌ها و افکاری که باعث تقویت عادت‌های قدیمی شما می‌شوند، و با رؤیاهای شما هماهنگ نمی‌باشند، از اندیشه ها و افکاری استفاده کنید که با رؤیاهای شما هماهنگ باشند.

 

حضرت مسیح این نکته را به زیبایی بیان کرده است: «اگر باور داشته باشید که به خواسته‌های خود می‌رسید، به آن خواسته‌ها خواهید رسید.» مطمئنم که خلاف این سخن خردمندانه در زندگی وجود ندارد.

کلام آخر:

این مقاله قسمتی از کتاب بودن در تعادل (Being in balance)، نوشته‌ی وین دایر است.

این نوشته‌ها را همچون الماس بپندارید زیرا زندگی انسان‌های زیادی توسط نوشته‌های این نویسنده دستخوش تغییر و دگرگونی شده است و توانسته‌اند زندگی خود را از هر جهت تغییر دهند.

امیدوارم که این مقاله مورد توجه شما دوستان عزیز کلیدزندگی قرار گرفته باشد.

منبع: کلیدزندگی

۵
دیدگاه ها

پاسخی را بگذارید