۲ اصل ساده برای دریافت پیام‌های درست ذهنی

زمانی که برای اولین بار کاری را شروع می‌کنید به خود می‌گویید: ” این کار فوق‌العاده و لذت بخش خواهد بود “‌ یا اینکه می‌گویید “‌من نمی‌توانم این کار را انجام دهم ” یا حتی ” بهتر است هیچ کاری نکنم” یا ” هیچ‌وقت از دست من چنین کاری ساخته نیست”

ما همه به کمک صدای درونی‌امان برای پیدا کردن راه خود در دنیا، نیاز داریم. چقدر مفید خواهد بود که جملاتی نظیر این جملات به خود بگوییم: ” من بایستی حتماً راهی برای انجام کارم پیدا کنم” یا ” من از عهده‌ی هر کاری بر می‌آیم فقط باید بخواهم ”

اگر چه خیلی پیش از این که از قدرت صحبت با خود استفاده کنیم با نهی کردن خود از انجام کاری محدودیت ایجاد کرده‌ایم. اکثر مردم دائماً به خود پیغام‌هایی می‌دهند که پیامد آن احساس بد داشتن، عدم فعالیت و عدم اعتماد به نفس است بدون آنکه بدانند چرا این احساس بد را دارند.

مثالی برای درک بیشتر موضوع:

تصور کنید شخصی در خانه‌ی شما زندگی می‌کند که دائماً از شما انتقاد می‌کند و با لحن بد و عصبانی خود برای شما مزاحمت ایجاد می‌کند. چه مدت طول می‌کشد تا آن شخص را با لگد از خانه‌ی خود و زندگیتان خارج کنید؟

ذهن شما جایی است که مالکیت کامل آن را دارید و اگر صدایی که در درون ذهن شماست به اندازه‌ی کافی از شما حمایت نمی‌کند، باید آن را با صدای دیگری تعویض کنید. دوست داشتن این صدا و نتایجی که در زندگی عایدتان می‌شود بستگی زیاد به صحبتهایی دارد که آن صدا با شما کرده است.

برای آزمایش، همین امروز به صدای درون ذهن خود گوش کنید و به تعداد پیغام‌های منفی که به خودتان می‌دهید توجه کنید. شما حتی شاید بخواهید آن‌ها را یادداشت کنید که بدین طریق می‌توانید آن‌ها را از ذهنتان بیرون بیاورید و مشاهده کنید که آن‌ها چه هستند. در حقیقت برای هفته آینده هر وقت شما پیغام‌های منفی از ذهن خود دریافت کردید، این کار را انجام دهید:

  • جلویش را بگیرید!

اجازه دهید شفاف‌تر توضیح دهم. من نمی‌گویم و پیشنهاد نمی‌دهم که خود را به اطرافیان کامل و بی‌عیب و نقص معرفی کنید. من فقط می‌گویم که وقتی با خود مثبت‌تر صحبت می‌کنید، نتایج مثبت‌تری هم خواهید گرفت.

هر چقدر خود را با کلمات و جملات قوی‌تری تغذیه کنید و انتقاد کردن از خود را متوقف کنید و به جای آن خود را تشویق کنید، هم قوی‌تر خواهید شد و هم هر روز با اعتماد به نفس بیشتری کار خواهید کرد.

  • تایید خویشتن و باور به خود

تایید خود و باور داشتن به خود به معنی این نیست که خودخواه و مغرور باشیم بلکه به این معنی است که به خود ایمان داشته باشیم که اگر بخواهیم کاری را به بهترین شکل انجام دهیم، می‌توانیم. البته این توانستن نیاز به اقدام و عمل به کارهایی است که در نهایت ما را برای رسیدن به چیزی که می‌خواهیم نزدیک‌تر می‌کند.

وقتی چیزی را با صدای بلند می‌گویید مثلاً من توانایی انجام هر کاری را دارم، دقیقاً همان اثراتی را بر روی احساس و رفتار شما دارد که در درون ذهن خود همان چیز را می‌شنوید. ولی اگر با صدای بلند و در بیرون ذهن خود مطالب شگفت‌انگیز و عالی می‌گویید در حالی که صدای درون شما آن‌ها را مزخرفات می‌نامد، نظر پیغام درونی همواره پیروز خواهد شد.

در نهایت با تمرین و انجام این دو اصل در ذهن خود می‌توانید صداهای مزاحم و افکار آلوده را حذف کرده و با تمرکز روی افکاری که خواهان آن هستید و دوست دارید در زندگیتان نمود پیدا کند به تمامی خواسته‌های خود در زندگی برسید که این خواسته‌ها خواه مالی باشد و یا عاطفی و یا هر چیز دیگری تفاوتی ندارد و به یاد داشته باشید که لغات خوب ارزش زیاد و هزینه‌ی کمی دارند.

 

منبع: کلید زندگی

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴ (۲ رای)
دیدگاه ها

پاسخی را بگذارید